سالگرد «روز پیروزی» به یاد مشارکت ۶۰۰ هزار ارمنی در جنگ جهانی دوم

ایران آرمنیا – ارمنستان شنبه نهم ماه می را به عنوان هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم جشن گرفت. در نهم ماه می سال ۱۹۴۵ آخرین بازماندگان رژیم نازی آلمان بدون قید و شرط تسلیم نیروهای متفقین شدند. حدود ۶۰۰ هزار نفر ارمنی در قالب ارتش شوروی سابق در این جنگ ویرانگر شرکت داشتند و تنها نیمی از آنها به خانه برگشتند.

شش لشکر ارمنی در این جنگ آزادی‌بخش شرکت داشتند که پنج تا از آنها پس از جرقه آغاز خصومت‌ها تشکیل شد. تعدادی از این سربازان ارمنی در جشن آزادی اروپا شرکت داشتند. لشکر «تامانیان» این افتخار را داشت که در سقوط رژیم رایش سوم مشارکت داشته باشد و تعدادی از سربازانش پای دیوارهای رایشتاگ در برلین رقص مشهور کوچاری را اجرا کردند.

نام هوانس باقرامیان، هوانس درایساهاکیان (ایوان ایساکوف)، هامازاسپ باباجانیان و آرمناک خان‌پریانتس (سرگی خودیاکوف)، چهار مارشال (ارتشبد) ارمنی حاضر در جنگ جهانی دوم برای همیشه در کتب تاریخ ثبت شده است. همچنین ۶۰ ژنرال ارمنی در خط مقدم این جنگ حاضر بودند و در پایان جنگ ۸۳ نفر دیگر به این درجه نایل شدند.

برای هفتاد و پنجمین جشن پیروزی در ارمنستان مراسم باشکوهی برگزار شد. سربازان پیشین (وتران) پای بنای یادبود پارک پیروزی (هاختاناک) رژه رفتند و پای شعله‌ ابدی شاخه‌های گل گذاشتند. همچنین مقامات سیاسی یاد شرکت‌کنندگان در جنگ جهانی دوم و نبرد آزادی آرتساخ را گرامی داشتند. در پایان این مراسم جنگنده‌های سوخوی نیروی هوایی ارمنستان بر فراز ایروان و پارک پیروزی به پرواز در آمدند.

کشورهای اروپای غربی و آمریکا ۸ می را برای یادبود روز پیروزی (Victory day)در نظر گرفته‌اند، در حالی که در شرق اروپا و اقمار شوروی سابق ۹ می را جشن می‌گیرند. دلیل این تفاوت جالب است؛ زمان پایان جنگ به وقت اروپای مرکزی ساعت ۲۳:۰۱ روز هشتم می اعلام شده که در این زمان شوروی وارد روز نهم می شده بود.