امضای قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در مکان‌های عمومی ارمنستان

ایران‌آرمنیا – آرمن سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان قانون ممنوعیت مصرف دخانیات در محیط‌های سربسته عمومی را امضا کرد. هدف از تصویب این قانون، محافظت از سلامت مردم با جلوگیری از اثرات ثانویه دخانیات و کاهش احتمال بیماری‌های خاموش است.

سرکیسیان در این باره گفت: «همزمان با امضای این قانون، به عنوان رئیس‌جمهوری و یک شهروند ارمنستان به این فکر می‌کنم که آیا باید قانونی وجود داشته باشد تا مردم زیان‌های مصرف دخانیات برای سلامتی، خانواده، جامعه و محیط زیست را درک کنند؟ آیا کلمات قانون روی ما بیش از آموزه‌های والدین، نصیحت‌های اقوام و دوستان و داستان‌هایی که هر روز درباره خطرات سیگار می‌خوانیم، تاثیر دارد؟»

سرکیسیان اضافه کرد که هرگز برای ترک سیگار دیر نیست و تاکید دارد که برای این کار نیازی به تصویب قانون نیست: «البته قانون محدودیت‌هایی در نظر می‌گیرد که همه باید رعایت کنند. با این حال این خود افراد هستند که تصمیم می‌گیرند درباره سلامتی خانواده و ملت‌شان فکر کنند. از طرف دیگر هم سیگاری‌ها و هم غیرسیگاری‌ها شهروندان ما هستند و هیچ محدودیت قانونی نباید دلیلی برای عدم تحمل یکدیگر باشد. دولت وظیفه دارد با فراهم کردن شرایط مناسب برای سبک زندگی سالم، شرایط تغییر مثبت در رفتار سیگار‌ی‌ها را فراهم کند.»

آمار ده درصدی مرگ بر اثر سیگار

ماه گذشته بود که مجلس ارمنستان قانون محدودیت مصرف دخانیات را تصویب کرد. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، ارمنستان در منطقه اروپا دومین آمار بالای مصرف سیگار در میان مردان را دارد. در جریان بحث‌های مجلس برای تصویب این قانون، لنا نانوشیان، معاون وزیر بهداشت مدعی شد که مصرف سیگار عامل ده درصد مرگ‌های سالانه در این کشور است.

قانون جدید شامل ممنوعیت مصرف سیگار در محیط‌های سربسته عمومی، محل کار و وسایل نقلیه عمومی است. ممنوعیت مصرف سیگار در کافه‌ها و رستوران‌ها از ماه مارس ۲۰۲۲ اعمال خواهد شد. جریمه تخطی از این قانون بین ۵۰ هزار درام (۱۰۵ دلار) تا ۲۰۰ هزار درام (۴۱۸ دلار) است.

شما همچنین می‌توانید ماجراهای تصویب این قانون در مجلس ارمنستان را بخوانید: