گلزنان ارمنی شهرآورد تهران

ایران‌آرمنیا – تمام نگاه‌های طرفداران فوتبال ایران بعد از ظهر پنجشنبه ۱۷ بهمن به شهرآورد ۹۲ تهران بود که در پایان با تساوی ۲-۲ به پایان رسید. در تاریخ این مسابقه حساس بازیکنان ارمنی زیادی در ترکیب دو تیم پرطرفدار پایتخت به زمین رفته‌اند. آخرین آنها آندرانیک تیموریان و هرایر مگویان بودند که پیراهن استقلال را به تن کردند. با این حال تنها چهار بازیکن ارمنی موفق شده‌اند نام‌شان را در فهرست گلزنان شهرآورد ثبت کنند.

اولین گلزن ارمنی شهرآورد کارو حق‌وردیان بود که در خط میانی تاج و تیم ملی بازی می‌کرد. او در شهرآورد شماره ۴ که پنج مرداد ۱۳۴۸ در چارچوب مسابقات باشگاه‌های تهران برگزار شد و با برتری ۳ بر یک تاج به پایان رسید، در دقیقه ۸۸ توانست گل سوم تیمش را بزند.

حق‌وردیان در شهرآورد ششم که یک بازی دوستانه بود و در سوم مهر سال ۱۳۴۹ برگزار شد هم توانست گل بزند. در این بازی که با برتری ۳ بر ۲ تاج به پایان رسید، حق‌وردیان در دقیقه ۸۷ گل دوم تیمش را زد.

گل بعدی یک بازیکن ارمنی در شهرآورد ۲۵ سال بعد زده  شد. در ۳۰ دی سال ۱۳۷۳ دو تیم پرطرفدار پایتخت در لیگ آزادگان با یکدیگر روبرو شدند. دربی شماره ۳۹ یک بازی جنجالی بود که در آن شاهرودی، محرمی و قلعه‌نویی از زمین اخراج شدند. این بازی با تساوی ۲-۲ به پایان رسید و ادموند اختر در دقیقه ۸۷ توانست گل تساوی استقلال را وارد دروازه پرسپولیس کند.

ششم مرداد سال ۷۴ دربی شماره ۴۱ برگزار شد که با برد ۳ بر یک استقلال به پایان رسید. در این بازی اختر یک بار دیگر موفق به گلزنی شد و در دقیقه هفتم اولین گل بازی را زد.

در دربی ۴۳ ادموند بزیک توانست به اولین گلزن ارمنی پرسپولیس در تاریخ دربی تبدیل شود. این بازی ۲۷ مهر سال ۷۵ در لیگ آزادگان برگزار شد و بزیک در دقیقه ۸۷ تنها گل بازی را زد.

بزیک در شهرآورد ۴۴ هم موفق به گلزنی شد و در برد سه بر صفر پرسپولیس زننده اولین گل تیمش در دقیقه ۳۰ بود. این بازی در ۲۰ تیر سال ۷۶ برگزار شد.

آخرین گلزن ارمنی شهرآورد تهران فرد ملکیان است. در دربی شماره ۴۶ که با تساوی یک بر یک به پایان رسید، او در دقیقه ۴۴ موفق شد گل تساوی استقلال را وارد دروازه عابدزاده کند. این بازی هم در چارچوب لیگ آزادگان برگزار شد.