فرمانده کل ارتش: به احترام شهدای ادیان توحیدی تمام قد می‌ایستیم

ایران‌آرمنیا – مراسم گرامیداشت شهدای ارامنه شامگاه یکشنبه اول دی ماه با حضور امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، اسقف اعظم سبوه سرکیسیان و جمعی از فرماندهان و مقامات لشکری و کشوری در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم گفت: «ما به احترام ایثارگران، آزادگان، شهدا و خانواده‌های عزیز ادیان توحیدی کشورمان تمام قد می‌ایستیم و کلاه از سر برمی‌داریم. جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع‌مقدس یک تابلو بی‌نظیر از ارزش‌های مختلف را به مردم جهان عرضه کرد. از نخستین شهید ارامنه در پیرانشهر تا آخرین آنها، یک نقش تأثیرگذار در این تابلوی‌بی‌نظیر ایفا کردند.»

فرمانده کل ارتش اضافه کرد: «نگاه پدرانه و محبت‌آمیز رهبر انقلاب به ارامنه، نشان‌دهنده احترام عمیق ایشان به هموطنان ارامنه است و تکلیف را برای ما روشن کرده‌اند.»

او با اشاره به دیدار با خانواده‌های ایثارگران ارامنه گفت: سال گذشته علاوه بر دیدار با یک خانواده شهید ارامنه، با یکی از جانبازان آزاده ارمنی هم دیدار کردیم و ایشان خاطرات بسیار زیبایی بیان کردند که همان چند دقیقه خاطرات این جانباز آزاده، می‌تواند دست‌مایه ساخت چند فیلم سینمایی قرار بگیرد.»

سریشگر موسوی اضافه کرد: «ارامنه علاوه بر عرصه رزم و مبارزه با دشمن، در پشتیبانی از جبهه نیز فعال و کوشا بودند. ارامنه متخصصان و صنعت‌گران بسیار خوبی در دوران دفاع مقدس بودند و در این دوران هموطنان ارمنی در نگهداری و تعمیر ادوات موتوری بسیار خوب عمل می‌کردند.»

در ادامه این مراسم اسقف اعظم سبوه سرکیسیان با اشاره به اینکه در ایام شادی به سر می‌بریم گفت: «اکنون باید در کنار یکدیگر همبستگی داشته باشیم. خداوند انسان را آفرید تا با یکدیگر همکاری داشته باشند.

هدف ما این است که در کنار یکدیگر زندگی کنیم و در راه کشور از خودگذشتگی و فداکاری کنیم. افرادی که در راه وطن جان خود را فدا می‌کنند در نگاه اسلام و مسیحیت زنده هستند و آیاتی در قرآن و فراز‌هایی انجیل این مسئله را یادآور شده است. حضرت مسیح علیه السلام الگویی برای صلح و انسان‌هاست. ما ایمان داریم که در این مراسم شهیدان حضور دارند.»

در بخش دیگر این مراسم محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با قرائت متنی گفت: برگزاری چنین مراسمی پاسخی به نگرش‌های متحجرانه است. حضرت مسیح علیه السلام پیام‌آور صلح و دوستی است و در شرایطی که دشمن به دنبال فرفه‌گرایی و خشونت است برگزاری چنین مراسم‌هایی موجب همبستگی خواهد بود.»

در پایان این مراسم با حضور فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهورس اسلامی ایران و اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، آلبرت محمودلو جانباز ۵۰ درصد در مریوان، هاسو کشیش دانیالیان جانباز ۷۰ درصد در مریوان، ریموند گریگوریان جانباز و آزاده، واروژ طهماسبی جانباز ۵۰ درصد، مادر شهید زوریک مرادی‌مسیحی و مادر رازمیک خاچاطوریان تجلیل شدند.

اجرای چند قطعه سرود توسط گروه هنری ارامنه و همچنین گروه رزم‌نوازان ارتش از دیگر بخش‌های این مراسم بود.