تاسیس کمپ گردشگری در قره کلیسا

ایران‌آرمنیا – قره‌کلیسا هر ساله گردشگران زیادی را به منطقه چالدران می‌کشاند، ولی این مسافران بدون امکانات اسکان شرایط رفاهی مناسبی ندارند. حالا قرار است در این مجموعه یک کمپ گردشگری احساس شود تا علاقمندان با آسایش بیشتری از این کلیسای قدیمی بازدید کنند.

حسن محمدزاده، فرماندار چالدران در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «این اقدام با هدف ارائه خدمات رفاهی و تفریحی به گردشگران داخلی و خارجی بازدیدکننده از این آثار جهانی احداث می‌شود. مطالعات لازم برای این طرح به پایان رسیده، زیرساخت این طرح در مجموعه تاریخی قره کلیسا فراهم است و عملیات اجرایی آن از اوایل سال آینده آغاز خواهد شد. برای ایجاد کمپ گردشگری در مجموعه جهانی قره کلیسا ۱۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده است.»

مراسم سال گذشته در قره کلیسا شصت و چهارمین دوره برگزاری این آیین مذهبی بود که در این مدت ارامنه با انجام اعمال زیارتی از جمله راز و نیاز با خدا، روشن کردن شمع، غسل تعمید نوزادان، قربانی کردن گوسفند، از خداوند طلب رحمت و مغفرت گناهان خود کردند.

رایموند آبراهیمیان، عضو هئیت برگزارکننده مراسم زیارت قره کلیسا گفت: «در مراسم سال گذشته افزون بر ۶۰۰۰ نفر ارامنه از سراسر ایران و برخی کشورهای دنیا در این مراسم مذهبی حضور داشتند. مراسم مذهبی باداراک به صورت سالانه با حضور ارامنه از کشورهای ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورهای جهان برگزار می‌‌شود و یکی از هفت ‌آیین مقدس در تمام فرقه‌های مسیحیت است.»

قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس نام کلیسایی تاریخی در ایران است که در استان آذربایجان غربی و در جنوب ماکو و ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده ‌است.

این کلیسا در سطحی به مساحت ۱۵۰×۲۰۰ متر ساخته شده‌است و با دیوارهای بلند محصور گشته و تاکنون بیش از ده قرن عمر کرده است.