ارمنستان به جنگ سیگار می‌‌رود

ایران‌آرمنیا – در سال‌های گذشته مبارزه‌ای جدی با مصرف سیگار در اماکن عمومی شروع شده است. کشورهای اروپایی و جهان اول سردمدار این مبارزه هستند و در این کشورها به سختی می‌توان مکانی عمومی را پیدا کرد که مصرف سیگار در آن آزاد باشد. این ممنوعیت اما هنوز در تمام کشورها فراگیر نشده. ارمنستان یکی از این کشورهاست که شهروندانش علاقه زیادی به مصرف سیگار دارند و در مکان‌های عمومی هم می‌توان آنها را در حال مصرف سیگار دید.

با این حال دولت جدید ارمنستان مصمم است به جنگ سیگار برود، هرچند می‌داند که کار آسانی در پیش ندارد. آرسن توروسیان، وزیر بهداشت ارمنستان که این ماموریت را به عهده گرفته،  اعتراف می‌کند که برخی از نمایندگان مجلس و چهره‌های سیاسی با اعمال این محدودیت مخالفند، با این حال امیدوار است که این قانون از سال ۲۰۲۲ اجرایی شود.

او در حساب فیسبوکش نوشت: «متاسفانه برخی از همکاران ما که معتاد سیگار و نیکوتین هستند، حاضر به کنار گذاشتن این عادت غیرمضر نیستند تا به تصویب این قانون رای مثبت بدهند.» توروسیان که از این وضعیت ناراحت است به برخی از استدلال‌های مخالفان هم اشاره کرد، از جمله اینکه «مردم هنوز آماده نیستند»، «باید منافع شرکت‌های دخانیات هم در نظر گرفته شود» و یا حتی «هنوز رابطه‌ بین مصرف سیگار و بالا رفتن احتمال ابتلا به سرطان ثابت نشده»!

وزیر بهداشت اضافه کرد: «خنده‌‌دار است که این جملات را از همکاران‌مان در مجلس می‌شنویم نه از تولیدکنندگان سیگار. به هر حال ما برای تصویب این قانون کاملا مصممیم و امیدواریم که مجلس هم ارمنستان را در زمره کشورهایی قرار دهد که به سلامتی شهروندانش اهمیت می‌دهد و همچنان جاسیگاری منطقه باقی نمانیم!»

تمام همسایه‌های ارمنستان مصرف سیگار در اماکن عمومی را ممنوع کرده‌اند و ارمنستان تنها کشور منطقه است که هنوز با این رویه مخالفت می‌کند، با این حال برخی مراکز در ایروان در این مورد پیشقدم شده‌اند.

این قانون در صورت تصویب قرار است گام به گام اجرا شود. سیگارها از سال ۲۰۲۱ از پیشخوان فروشگاه‌ها حذف می‌شود و ممنوعیت مصرف سیگار در اماکن عمومی زودتر از سال ۲۰۲۲ اجرا نخواهد شد.

بر اساس تحقیقی  در سال ۲۰۱۶، نیمی از مردان ارمنی سیگار می‌کشند و سن متوسط شروع مصرف سیگار در این کشور ۱۸ سال است. ارمنستان از نظر ابتلا به سرطان ریه در رده پانزدهم جهان قرار دارد و سیگار در این کشور بسیار ارزان است.

دولت این لایحه را ۱۲ سپتامبر ارائه داد و نیکول پاشینیان کاملا از آن حمایت می‌کند. نخست‌وزیر ارمنستان گفت که خودش سیگار را در سال ۲۰۰۸ ترک کرده و ۸۰ درصد اعضای کابینه‌اش و تمام استانداران غیرسیگاری هستند.

دولت قبلی ارمنستان در سال ۲۰۱۷ تلاش کرد قانون مشابهی را به تصویب برساند، ولی هرگز جدی گرفته نشد. در قانون جدید تغییراتی نسبت به قانون پیشنهادی قبلی در نظر گرفته شده که می‌توان به کاهش جریمه سیگار کشیدن در مکان عمومی اشاره کرد.

لنا نانوشیان، معاون وزیر بهداشت در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد که ۸۰ درصد مردم ارمنستان موافق تصویب این قانون هستند.