استقبال از گلخانه‌های ایرانی در صنایع کشاورزی ارمنستان

ایران آرمنیا – کشاورزی یکی از صنایع اصلی در ارمنستان است و در سال‌های گذشته استفاده از تکنولوژی‌های مدرن کشاورزی در این کشور مورد استقبال قرار گرفته.

کشاورزی گلخانه‌ای هم در ارمنستان طرفداران زیادی پیدا کرده و بازار خوبی برای شرکت‌هایی است که در این زمینه فعالیت می‌کنند. این بازار در ابتدا در اختیار شرکت‌های اروپایی بود، ولی به تازگی شرکت‌های ایرانی هم توانسته‌اند مشتریانی پیدا کنند و مورد توجه کشاورزان ارمنستانی قرار گرفته‌‌اند.

شاهینی، سرمایه‌گذار ایرانی مدیر یکی از این شرکت می گوید: «همه تجهیزات، مواد اولیه و متخصصان از ایران به ارمنستان صادر شده و ما در اینجا فقط مونتاژ می‌کنیم و به صورت گلخانه‌های کاملا هوشمند به مشتریان‌ می‌فروشیم. قیمت تمام شده برای یک متر مربع گلخانه کاملا هوشند در ارمنستان حدود ۲۰۰ دلار است و گلخانه ساخت شرکت ایرانی ۷۰ دلار؛ موضوعی که باعث شده به مشتریان این شرکت افزوده شود.»

خدادانیان از مشتریان این شرکت می‌گوید: «گلخانه‌های ایرانی به لحاظ کیفیت در سطح گلخانه‌های ایتالیایی، فرانسوی و هلندی هستند و قیمت‌شان هم بسیار پایین‌تر است.به همین دلیل ترجیج می‌دهیم با شرکت‌های ایرانی همکاری کنیم.»

پطروسیان مدیر يکي از شرکت‌هاي موفق صنعت گلخانه اي اضافه می‌کند: «همکاری با ایران مقرون به صرفه است. ایران و ارمنستان همسایه هستند و حمل کالا از ایران به ارمنستان سریع‌تر و با قیمت مناسبت‌تر انجام می‌گیرد.»

رقابت‌پذیر بودن محصولات شرکت‌های ایرانی با نمونه‌های اروپایی باعث شده تا تعداد آنها در ارمستان بیشتر شود. دلاور مدیر یکی از این شرکت‌ها می‌گوید: «ما علم و تخصص و تکنولوژی به ارمنستان صادر می‌کنیم و این امر برای توسعه صنعت و ارزآوری کشور ما اهمیت خاصی دارد. با توجه به کوچک بودن بازار ارمستان شرکت‌های ایرانی در تلاشند تا از طریق ارمنستان به بازار بزرگ روسیه راه پیدا کنند.»