ایران و ارمنستان دلار را دور می‌زنند؟

ایران آرمنیا – ایران و ارمنستان به دنبال راه‌هایی برای تجارت با ارزهای رایج دو کشور هستند و این می‌تواند اثرات تحریم و محدودیت دلار را کمتر کند.

هرویک یاریجانیان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان در نشست خبری ضمن اشاره به جلسه اخیر خود با آرمن سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان درباره روابط اقتصادی دو کشور گفت: «رئیس جمهوری این کشور دیدگاهی مثبت به ایران دارد و خواستار افزایش سرمایه‌گذاری متقابل بین دو کشور است. اعزام هیات‌ها، ایجاد نمایشگاه‌ها و استفاده حداکثری از ظرفیت دو کشور از جمله برنامه‌های مد نظر است.»

یاریجانیان درباره آینده روابط بانکی بین دو کشور به ایرنا گفت: «به دنبال تجارت با ارزهای رایج دو کشور یعنی ریال و درام هستیم و پیشنهاد تأسیس مؤسسه مالی اعتباری خارج از سیستم قوانین بانکی را به رئیس‌جمهوری این کشور داده‌ایم تا روابط تجاری دو کشور را پوشش دهد.»

او از وضعیت نمایشگاه‌های ایرانی برگزار شده در ارمنستان هم انتقاد کرد و از وزارت صمت خوات که در صدور مجوز دقت بیشتری به خرج دهد. یاریجانیان گفت: «متاسفانه این نمایشگاه‌ها تخصصی نبوده و موفقیت لازم را هم کسب نکرده‌اند. اغلب شرکت‌های متوسط رو به پایین و بدون هدفی خاص در این نمایشگاه‌ها شرکت کرده‌اند که باعث شده چهره صنایع داخلی ما آنچنان که باید شناخته نشود.»

رئیس اتاق ایران و ارمنستان اضافه کرد که منطقه آزاد اقتصادی «مقری» هنوز فعال نشده است: «با فعال کردن این منطقه که در جوار مرزهای ایران مستقر است، می‌توانیم کارخانجات و سیستم‌های خدماتی را به سیستم پیمان اوراسیا متصل کنیم.»

یاریجانیان معتقد است که بخشنامه‌های ناگهانی دولت کار تجار ایرانی را دشوار کرده و در این باره گفت: «تا دو ماه گذشته ایران یکی از مهم‌ترین تامین‌کنندگان صیفی‌جات ارمنستان بود، اما وقتی ناگهان صادرات سیب‌زمینی و پیاز ممنوع شد ترکیه از کانال گرجستان به عنوان کشور میانی صادرات صیفی‌جاتش را به ارمنستان افزایش داد تا جای بازار ایران را بگیرد. تردید تجار ارمنی نسبت به تجار ایرانی روز به روز بیشتر می‌شود چرا که نمی‌توان روی قوانین ایران حساب کرد. ارمنستان  به همین خاطر ایران را شریکی امن حساب نمی‌کند و بهتر است قوانین جدید و شتابزده بر کشورهایی که با آن‌ها روابط استراتژیک داریم اعمال نشود.»

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان حجم تجارت دو کشور را ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: «عمده تعامل با این کشور در حوزه انرژی است، اما در زمینه کالایی و محصول حریف رقبای خود مثل ترکیه نشده‌ایم. اخیرا صادرات محصولاتی مثل لوازم التحریر، کاشی و سرامیک، رنگ‌های ساختمانی و خودرویی به این کشور آغاز شده ولی جای خالی صادرات محصولات پایه‌ای مثل توربین احساس می‌شود.»

او در پایان با اشاره به وضعیت هوایی نابسامان دو کشور گفت: «تا ماه گذشته شرکت هواپیمایی ماهان بلیت پرواز را با مبالغ بسیار بالا و حدود سه برابر استاندارد موجود ارائه می‌کرد. اکنون این پرواز هم متوقف شده و تنها یک شرکت هواپیمایی به این کشور پرواز دارد و این موضوع بر گردشگری دو کشور تاثیر منفی داشته است.»