دهمین سالگرد سقوط توپولف پرواز تهران – ایروان

ایران آرمنیا – ۲۴  تیرماه امسال مصادف با دهمین سالگرد سقوط پرواز شماره ۷۹۰۸ هواپیمایی کاسپین و قربانی شدن همه ۱۶۸ سرنشین این هواپیما است. پرواز شماره ۷۹۰۸ هواپیمایی کاسپین از فرودگاه امام خمینی تهران به مقصد ایروان در حال پرواز بود و در ساعت ۱۱:۴۵ قبل از ظهر روز چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۸۸ در حوالی قزوین بین روستاهای فارسیان و جنت‌آباد در بخش مرکزی قزوین دچار نقص فنی شد و سقوط کرد.

توپولف تی یو – ۱۵۴ که در این حادثه سقوط کرد در سال ۱۹۸۷ ساخته شده بود و ۱۶ دقیقه پس از آنکه از فرودگاه امام برخاست در نزدیکی دشت‌های کشاورزی قزوین با زمین برخورد کرد. شدت حادثه به حدی بود که ۶ هکتار از اراضی زراعی این منطقه نیز دچار حریق شد. در محل برخورد هواپیما با زمین گودال عظیمی به قطر ۶۰ تا ۷۰ متر ایجاد شد.

به گفته شاهدان عینی هواپیما دقایقی پیش از سقوط آتش گرفته بود. تلاش خلبان برای نشستن روی زمین بی‌نتیجه بود و منجر به چرخ زدن هواپیما در حوالی شهرک اقبالیه شد و در حال دور زدن نیز به ناگاه پس از آتش گرفتن دم هواپیما در مزارع گندم سقوط کرد.

از ۱۶۸ مسافر این پرواز که همگی جان باختند ۴۲ نفر ایرانی – ارمنی و ۵ نفر شهروند ارمنستان بودند. از چهره‌های سرشناس این پرواز می‌توان اعضای تیم ملی جودو نوجوانان ایران، لوون داویدیان نماینده دوره ششم مجلس، ناتلا نیکولاوا، همسر سفیر گرجستان در ایران، عبدی یمینی آهنگساز مشهور و سازندهٔ بسیاری از آثار  خوانندگان مشهور ایران و مارتیک درآوانسیان، پایه‌گذار رشته ارتوپدی فنی ایران اشاره کرد.

هفت سال پس از این فاجعه سرپرست دادسرای جرائم جنایی تهران درباره مقصران سقوط این هواپیما به خبرگزاری گفت: «حسب اعلام کمیسیون وقت بررسی این حادثه به سازمان هواپیمایی، علت سقوط این هواپیما جدا شدن دیسک کمپرسور پرفشار اعلام و در پایان شرکت طراح روسی و همچنین کادر پرواز مقصر اعلام شدند.»

قاضی شهریاری ادامه داد: «با ارسال پرونده توسط دادستان تهران به دادسرای امور جنایی در سال ۹۵ و اخذ ابلاغ ویژه بازپرسی از سوی قاضی شهریاری، بررسی‌های صورت گرفته نشان داد که مسئولان وقت شرکت هواپیمایی کاسپین سهل‌انگاری فاحشی درمورد خرید و نظارت و اخذ اسناد بعدی داشتند، لذا کمیسیون مجدد در این مورد تشکیل شده است.»