افتتاح کارخانه روغن خودرو در ارمنستان با سرمایه‌گذاری تاجر ایرانی – ارمنی

ایران آرمنیا – یک کارخانه تولید انواع قیر و روغن خودرو در ارمنستان با مواد اولیه، تجهیزات و نیروی کار ماهر ایرانی به زودی کار خود را آغاز می‌کند.

تاسیس کارخانه «آرم اویل» در ارمنستان در مساحتی برابر با ۲۸ هزار متر مربع و با سرمایه گذاری تاجر ایرانی – ارمنی، هنریک درغوکاسیان که سه سال قبل آغاز شده بود تا دو ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد. این کارخانه در منطقه یقوارد استان کوتایک واقع است و توان تولید ۵۰ هزار تن قیر و روغن خودرو را دارد.

مواد اولیه و کلیه تجهیزات این کارخانه از جمله بویلرها برای تولید بخار و آب گرم، برج‌ها، ماشین‌آلات بسته‌بندی، پرکن ها و مخلوط کن‌ها ساخت ایران است و نیروهای ماهر و متخصص کارخانه هم از ایران تامین می‌شود.

به گفته مدیران کارخانه، ۲۰ درصد تولیدات آن تمام نیاز ارمنستان را تامین خواهد کرد و ۸۰ درصد تولیدات به کشورهای خارجی از جمله گرجستان، اوکراین، روسیه و بلاروس صادر خواهد شد.

آرم اویل نخستین کارخانه تولید قیر و روغن‌های صنعتی و خودرو در ارمنستان است و اهمیت زیادی برای صنعت این کشور دارد، چرا که نیاز به واردات این محصولات را از بین می‌برد. به همین خاطر دولت ارمنستان دستور داده که این کارخانه برای واردات تجهیزات از معافیت مالیاتی و گمرکی برخوردار شود.