در شانزدهمین دوره جشنواره زردآلوی طلایی چه خبر است؟

ایران آرمنیا – یکی از رویدادهای فرهنگی مهم تابستانی ارمنستان فستیوال سینمایی زردآلوی طلایی است که از یکشنبه ۱۶ تیر شروع شده و تا ۲۳ تیر ادامه دارد. مراسم افتتاحیه در سالن کارن دمیرچیان (هامالیر) برگزار شد و ساعتی پیش از آن مهمانان جشنواره روی فرش قرمز قدم گذاشتند. هاروتون خاچاطوریان، موسس این جشنواره رالف ییریکیان، مدیرعامل شرکت «ویواسل» که برای چهاردهمین سال متوالی اسپانسر جشنواره است در مراسم افتتاحیه صحبت کردند.

ییریکیان در شروع مراسم گفت: «یک بار دیگر به موسسان جشنواره خوش‌آمد می‌گویم که امسال به نسل جوان‌تر اعتماد کردند؛ همچنین به مردم عاشق هنر و سینما که برای تماشای فیلم‌های جدید به سالن می‌آیند. جشنواره زردآلوی طلایی در این سال‌ها توانسته زندگی فرهنگی ارمنستان را غنی‌تر کند و سلیقه طرفداران سینما را ارتقا دهد.»

خاچاطوریان هم درباره جشنواره امسال گفت: «جشنواره امسال در موارد زیادی مثل اعضای برگزارکننده، طراحی و لوگو تغییر داشته و مدیر جشنواره هم تغییر کرده است.»

برای نمایش افتتاحیه فیلم کره‌ای «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو انتخاب شده بود که به تازگی توانسته برنده نخل طلای جشنواره کن شود. برای امسال بیش از ۷۴۰ فیلم به این جشنواره فرستاده شد که تعدادی از فیلم‌های معتبر که در جشنواره‌های کن، برلین و روتردام به نمایش درآمده بودند، انتخاب شد. در این جشنواره فیلم‌های کوتاه و مستند هم به نمایش در می‌آیند و قرار است در بخش خارج از مسابقه هم فیلم‌هایی اکران شود.

در شانزدهمین دوره جشنواره زردآلوی طلایی در مجموع قرار است ۱۱۰ فیلم اکران شود، ولی بخش مسابقه تنها شامل ۱۳ فیلم خواهد بود که در بین آنها فیلم «شب طولانی، محصول ارمنستان به کارگردانی ادگار باغداساریان هم دیده می‌شود. بهترین فیلم بخش مسابقه در جریان مراسم اختتامیه اعلام خواهد شد.

سینمای ایران هم در جشنواره امسال نمایندگانی دارد و فیلم‌های کوتاه «تاریکی» به کارگردانی سعید جعفریان، «روز برای شب» به کارگردانی کاوه ابراهیم‌پور، «کلاس رانندگی» به کارگردانی مرضیه ریاحی، «بازگشت» به کارگردانی شهریار پورسیدیان، «ذبح» به کارگردانی سامان حسین‌پور و آکو زند کریمی، «خاکستر» به کارگردانی آریان گلصورت و «گنجشک ترانه» به کارگردانی فرزانه امیدوارنیا در بخش مسابقه فیلم کوتاه رقابت خواهند کرد.

رئیس هیات ژوری جشنواره امسال آلکساندر میندادزه است و در این هیات نیکولاس وادیمف، کارگردان سوئیسی، رضا میرکریمی، کارگردان ایرانی، امی هابی، مدیر اجرایی جشنواره تریبکا، الیزابت کارلسن، کارگردان انگلیسی، پائولو برتولین، منتقد ایتالیایی و نینو کیرتادزه، کارگردان و بازیگر فرانسوی حضور دارند.

در ادوار قبلی جشنواره چهره‌های مشهوری مثل تونینو گرا، کلودیو کاردیناله، فانی اردان، ناتاشا کینسکی، اورنلا موتی و ژاکلین بیسه به ایروان سفر کردند.