چگونه با قطار به شهر وان سفر کنید؟

ایرآرمنیا – شهر وان در سال‌های گذشته به یکی از مقاصد جذاب گردشگری برای ارامنه ایران تبدیل شده و تورهای مختلفی هم به مقصد این شهر برگزار شده. در شهر وان و پیرامون دریاچه‌اش کلیساهای ارمنی قدیمی متعددی وجود دارد، از جمله کلیسای «صلیب مقدس» در جزیره آختامار که شهرت زیادی دارد.

با راه افتادن قطار تهران – وان از روز سوم تیر، گردشگران می‌توانند سفر آسانتری به این شهر داشته باشند. قیمت قطعی بلیت قطار بین‌المللی مسافری تهران- وان ۳۷۵ هزار تومان برای بزرگسالان و ۱۹۵ هزار تومان برای خردسالان اعلام شد، هر چند تا اطلاع ثانوی و رسمی این سفر با احتساب تخفیفات قابل ملاحظه با رقمی معادل ۲۲۵ هزار تومان برای بزرگسالان و ۱۳۰ هزار تومان برای خردسالان فعالیت خواهد کرد.

در حال حاضر قطار تهران – تبریز – وان از تهران حرکت کرده و شامگاه همان روز به شهر تبریز می‌رسد و قطار یاد شده از ایستگاه تبریز نیز مسافرگیری و به سمت ایستگاه مرزی رازی حرکت می‌کند.

مسافران در ایستگاه رازی از قطار پیاده شده و پس از تشریفات گمرک و گذرنامه (خروج از ایران) قطار به سمت ایستگاه مرزی کاپیکوی در راه‌آهن ترکیه حرکت می‌کند. در این ایستگاه هم مسافران از قطار پیاده شده و تشریفات گمرک و گذرنامه (ورود به کشور ترکیه) را انجام می‌دهند. بر اساس تواقفات مرزی و تشریفات اعلام شده این مراحل در هر ایستگاه حدود دو ساعت طول می‌کشد.

قطار پس از حرکت از ایستگاه کاپیکوی حدوداا صبح روز بعد به وقت ترکیه وارد ایستگاه مقصد یعنی وان می‌شود که در مجموع مدت زمان انجام این سفر در مسیر رفت یا برگشت حدودا ۲۴ ساعت است.

امکان خرید بلیت این قطار از کلیه کانال‌های فروش بلیت قطار از جمله دفاتر فروش سامانه ۱۵۳۹ و سایت رجا امکان‌پذیر است.