کلیسای تادئوس مقدس، آماده استقبال از زائران ارمنی

ایرآرمنیا – کلیسای تادئوس مقدس در منطقه چالدران مثل تابستان هر سال آماده استقبال از زائران ارمنی است.

سیفعلی اسماعیل‌زاده، مسوول امور اقلیت‌های دینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی به ایرنا گفت: «آئین مذهبی باداراک، سوم تا پنجم مردادسال جاری در قره کلیسای چالدران برگزار می‌شود. در این آیین که برنامه اصلی آن در روز پنجم مردادماه برنامه ریزی شده، نظیر سال‌های گذشته زائرانی از اقصی نقاط جهان حضور می یابند.»

مراسم سالانه مذهبی ارامنه جهان تحت عنوان باداراک همه ساله در کلیسای تاریخی تاتائوس مقدس (قره کلیسا) در شهرستان چالدران برگزار می‌شود. در این مراسم ارامنه دیگر کشورهای جهان از جمله ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورها نیز شرکت می‌کنند.

ارامنه ایران و جهان در این مراسم با اعمالی همچون راز و نیاز به درگاه خداوند، قربانی کردن و غسل تعمید دادن به نوزادان خود در قالب مراسم باداراک یا عشای ربانی این روز را گرامی می‌دارند.

کلیسای تاتائوس یکی از زیباترین آثار تاریخی واقع در شمال آذربایجان غربی است که نظر هر گردشگری را با معماری بی‌نظیرش به خود جلب می کند. این کلیسا قدیمی‌ترین کلیسای عالم مسیحیت به شمار می‌رود و قدمت آن به قرن‌های هفتم و دوازدهم میلادی می‌رسد. قره کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرق چالدران و بر روی مزار تاتائوس حواری حضرت مسیح (ع) احداث شده است.

تاریخچه کلیسای تادئوس مقدس

تادئوس یا طاطائوس یکی از حواریون عیسی مسیح بوده که در سال ۴۰ میلادی به ارمنستان آمد و به تبلیغ مسیحیت پرداخت. گروه زیادی به آیین مسیح روی آوردند که از آن جمله “ساناتروک” پادشاه ارمنستان و دخترش “ساندوخت” بودند. اما پس از اندک زمانی سلطان پشیمان شده و به مخالفت با آیین جدید پرداخت و دستور داد تادئوس، شاهزاده ساندوخت و گروهی دیگر که به مسیحیت گرویده بودند (حدود ۳۵۰۰ نفر) را به قتل برسانند.

در سال ۳۰۲ میلادی، در دوران حکومت تیرداد پادشاه ارمنستان، مسیحیت در این کشور دین رسمی و همگانی شد. مسیحیان ارمنی که خاطره شهادت تادئوس و ساندوخت را نسل به نسل حفظ کرده بودند در محل شهادت این حواری حضرت مسیح، نمازخانه کوچکی ساخته و بعدها به جای این نمازخانه در قرن هفتم میلادی کلیسایی بزرگ و مجلل بنا کردند.

بنابر عقیده ارامنه کلیسای طاطائوس اولین کلیسایی است که به دستور مبشرین و حواریون مسیح در دنیا ساخته شده و چون از نظر مذهبی شهادت بزرگترین سعادت برای بشر دانسته شده، هر ساله در روزهای آخر تیر ماه و هفته‌های اول مرداد ماه که مصادف با قتل تادئوس مقدس و پیروان اوست در قره‌کلیسا مراسم خاصی بر پا می‌شود.