حکایت عجیب ویل تامپسون: گردشگری که تیم دیلیجان را تاسیس کرد!

ایرآرمنیا – بزرگترین موفقیت ویل تامپسون در فوتبال این بود که پرستون را در بازی کامپیوتری «فیفا منیجر» به فینال لیگ قهرمانان رسانده بود، ولی حالا مالک یک باشگاه در ارمنستان است و آرزو می‌کند آن را به زودی به لیگ اروپا برساند.

قصه این انگلیسی ۳۱ ساله به فیلم‌های سینمایی شباهت دارد. به گزارش روزنامه سان او تابستان گذشته برای سفری تفریحی به ارمنستان رفت و کاملا اتفاقی در این کشور ماندنی شد. تامپسون در شروع یک تیم جوانان راه‌اندازی کرد که تنها در بازی‌های تفریحی شرکت می‌کرد، ولی فدراسیون فوتبال ارمنستان از او خواست که باشگاه دیلیجان را تاسیس و در مسابقات دسته دوم شرکت کند.

نایب‌رئیس فدراسیون به تامپسون وعده داده که تیمش سال آینده در دسته اول شرکت خواهد کرد و حالا این طرفدار کریستال پالاس در رویای این است که تیمش را به زودی در مسابقات اروپایی ببیند.

این لندنی ۳۱ ساله می‌گوید: «حرفه‌ام را رها کردم تا به سفر بروم. شش ماه در کاستاریکا بودم و می‌خواستم برای سفر به دور آسیا آماده شوم. فکر می‌کردم ارمنستان کشوری عربی و پر از صحرا باشد! واقعا هیچ شناختی از این کشور نداشتم. وقتی رسیدم کشور درگیر انقلاب و تغییر جریان قدرت بود. زندگی اینجا واقعا ارزان بود، با دختری محلی آشنا شدم و تصمیم گرفتم کمی بیشتر بمانم.»

تامپسون در دیلیجان مستقر شد؛ شهری کوچک و ۱۷ هزار نفری در دل کوه که سوئیس کوچک می‌نامند. او که طرفدار فوتبال است خیلی زود تیم کوچکی راه انداخت. روز اول تنها ۸ کودک برای بازی آمدند، ولی بعد از اینکه پوسترهایی در مدارس منطقه و خیابان‌های شهر نصب شد، ۴۰ نفر برای جلسه دوم تمرین حاضر بودند. تامپسون برای اینکه این کودکان لذت بردن مدال را بچشند، تلاش کرد تورنمنتی راه بیاندازد. او با فدراسیون فوتبال ارمنستان تماس گرفت که بعد از انقلاب تغییرات زیادی داشته.

تامپسون می‌گوید: «آنها درباره فعالیت ما شنیده بودند و نایب‌رئیس فدراسیون خواست که با من ملاقات کند. او برنامه‌هایش را نشان داد که چطور می‌خواهند سرمایه‌گذاری عظیمی داشته باشند. آنها در دسته اول تنها ۹ تیم داشتند و می‌خواهند مثل بقیه لیگ‌های اروپایی تعداد تیم‌ها را به ۲۰ برسانند. او عاشق فوتبال انگلیس و طرفدار آرسنال است. او عاشق هنریک مخیتاریان است که در آرسنال بازی می‌کند و از من پرسید که آیا می‌خواهم در لیگ شرکت کنم؟ باشگاه‌ها برای شرکت در لیگ باید ۷ تیم در رده‌های پایه و سه مربی با مدرک A یوفا داشته باشند. تیم ما تنها کودکانی داشت که از کوچه‌ها آمده بودند و من تجربه مربیگری نداشتم، ولی او پس از یک تماس تلفنی کوتاه گفت که ما می‌توانیم وارد لیگ شویم!»

تامپسون برای تقویت تیم زمان زیادی نداشت و با ۶ بازیکن محلی که سابقه بازی در لیگ ارمنستان دارند قرارداد بست. او با چند ایجنت هم تماس گرفت و ویدیوهای زیادی را تماشا کرد تا در نهایت بازیکنانی از نیجریه، پرتغال، روسیه و بلاروس برای تمرینات پیش‌فصل به تیم اضافه شوند.

اف.سی. دیلیجان با همکاری دانشگاه انگلیسی شهر توانست یک ورزشگاه هم داشته باشد. تامپسون خوش‌بین است برای اولین بازی‌های فصل که از ماه اوت شروع می‌شود، حدود ۷۰۰ تماشاگر در ورزشگاه حاضر شوند.

او اضافه می‌کند: «تعداد زیادی از بازیکنان سابقه حرفه‌ای دارند و از نظر من در سطح لیگ یک انگلیس (دسته سوم این کشور) هستند. ما از طریق اسپانسر توانستیم ۱۰۰ هزار پوند سرمایه جذب کنیم که معادل حدود ۵۰ هزار پوند برای هرکدام از ۲۲ بازیکن تیم است. متوسط دستمزد ماهانه در تیم دیلیجان ۱۵۰ پوند است. بودجه متوسط در دسته اول ۵۰۰ هزار پوند است و امیدواریم فصل آینده بتوانیم آنجا باشیم. ما هفت مربی تمام‌وقت استخدام کرده‌ایم و بازیکنان را اسکان داده‌ایم. تمام آنها حرفه‌ای محسوب می‌شوند و قرار است اینجا بتوانند تحولی بوجود آورند.»

تامپسون مالک و سرمربی تیم است و می‌خواهد در طول فصل در برخی بازی‌ها هم به میدان برود. زبان ارمنی او ضعیف است و به زحمت و با زبان اشاره و گاهی به کمک کسانی که انگلیسی بلدند با بازیکنانش صحبت می‌کند. او هنوز شغل راه‌دوری به عنوان استخدام‌کننده معلم اینترنتی برای یک شرکت چینی دارد، ولی امیدوار است به زودی آن را رها کند. آنچه در ارمنستان برای او اتفاق افتاده رویایی است.

تامپسون می‌گوید: «برای هر کسی یک رویاست که تیمی بسازد، وارد مسابقات شود و فرصت صعود به مسابقات اروپایی را داشته باشد. این زندگی من است. ما می‌توانیم قهرمان شویم و به لیگ اروپا برویم یا شاید همه بازی‌ها را ببازیم. اگر در نیمه دوم جدول نباشیم، موفقیت بزرگی برای ما خواهد بود. هدف واقع‌بینانه ما این است که در عرض سه سال به مرحله مقدماتی لیگ اروپا برسیم، ولی شاید فصل آینده بتوانیم قهرمان جام حذفی شویم.»

او درباره جذب مخیتاریان به شوخی می‌گوید: «داشتن قهرمان محلی برای ما رویایی خواهد بود. معامله با آرسنال کار سختی است. امیدواریم وقتی او از این تیم جدا شد بتوانیم جذبش کنیم!» پیراهن اف.سی. دیلیجان از نوارهای قرمز و آبی عمودی تشکیل شده، درست مثل پیراهن کریستال پالاس!