سفیر ارمنستان: در روزهای تحریم کنار ایران هستیم

ایرآرمنیا – سفیر ارمنستان در ایران امیدوار است که با امضای توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تجارت بین دو کشور گسترش پیدا کند. آرتاشس تومانیان یکشنبه در نشست مشترک با مدیران واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی البرز به بررسی زمینه‌های گسترش این همکاری پرداخت و تاکید کردم که تحریم‌ها نمی‌تواند مانع این همکاری شود.

تومانیان گفت: «کشور ما با وجود همه تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی در کنار کشور دوست و همسایه خود ایران خواهد بود. ما به خوبی می‌دانیم که ایران با تحریم‌های خارجی دست و پنجه نرم می کند و کشور ارمنستان این موضوع را درک کرده و حامی ایران است. ارمنستان تنها کشور مسیحی در همسایگی ایران است که ارتباطات گرمی با روسیه برقرار کرده و بین ما و این ۲ کشور ارتباط سه جانبه خوبی وجود دارد.»

او به برنامه های دولت ارمنستان برای اصلاح ساختار اداری و اقتصادی این کشور اشاره کرد و گفت: «دولت جدید ارمنستان به شدت با رشوه‌خواری مبارزه می کند تا فضای عادلانه اقتصادی برای همه فراهم شود. تورم در کشور ارمنستان به شدت کاهش یافته و در حد ۲ تا سه درصد است و بانک‌های این کشور ثبات داشته و تسهیلات خوبی در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهند.»

سفیر ارمنستان با اشاره به وضعیت جامعه ارمنی مقیم ایران گفت: «جامعه ارمنی از حمایت‌های جمهوری اسلامی رضایت دارند و همه معتقدیم که سطح روابط و همکاری بین ۲ کشور باید افزایش یابد.»

تومانیان اضافه کرد: «ارمنستان جزو کشورهای اوراسیا است و پس از تفاهم‌نامه ایران با این کشورها به عنوان عضو ناظر می‌توان به افزایش سطح همکاری‌ها تکیه کرد. برق و گاز بین ۲ کشور به صورت تهاتر مبادله می‌شود و دولت ارمنستان قول داده که حمل و نقل بین ۲ کشور را به سطح ترانزیت و راه آهن گسترش دهد.»

سفیر ارمنستان امیدوار است روابط تجاری و مبادلات کالا بین دو کشور تا پنج برابر افزایش یابد. او به سفر خود به استان قزوین اشاره کرد و گفت: «شرکت‌های مستقر در شهر صنعتی البرز برای همکاری‌های اقتصادی با ارمنستان  بسیار جذاب هستند. ایران کشور بزرگی است و فرصت بازدید از تمام زوایای فرهنگی و اقتصادی آن وجود ندارد، اما تاکنون چهار مرتبه از استان قزوین بازدید کرده‌ام.»

آهنگریان، عضو اتاق بازرگانی استان قزوین هم در این نشست گفت: «در سه سال گذشته سفیر محترم به استان قزوین سفری داشتند و قرار بود سطح مبادلات بیشتر شود اما این اتفاق رخ نداد. در این مدت بیش از سه میلیون دلار کالا از استان قزوین به ارمنستان صادر شد و میزان واردات ۱۲۰ هزار دلار بود که این وضعیت شایسته توانمندی‌های دو طرف نیست. باید مشکلات قبلی و تغییر قوانین سرمایه گذاری را بدانیم و برای اینکه فعالان اقتصادی بتوانند مشارکت کنند باید حمایت لازم صورت گیرد.»

آهنگریان اضافه کرد: «عمده صادرات ما از استان قزوین به ارمنستان شامل فولاد، پروفیل، پودر مایع، شوینده‌ها، روان‌سازهای صنعتی و شیشه فلوت است و این همه توانمندی می تواند پتانسیل خوبی برای ورود به بازار اوراسیا برای ما باشد اما مشکلاتی در این منطقه داریم مانند گران بودن هزینه فرودگاهی، نبود امکانات در فرودگاه ایروان، مشکلات حمل و نقل زمینی، عوارض گمرکی بالا برای ورود کالا به ارمنستان، بوروکراسی شدید اداری، افزایش ورود عوارض برای کامیون‌های ایرانی که مانع توسعه روابط تجاری است.»

او در پایان گفت: «پیشنهاد می‌شود با تشکیل یک سازمان مشترک برای رفع موانع صادرات، ایجاد مناطق آزاد تجاری دو کشور، تولید کالای مشترک ایران و ارمنستان و صادرات و ایجاد تعرفه ویژه، ظرفیت صادرات استان‌ها بررسی شود. برپایی نمایشگاه مشترک بین قزوین و ارمنستان می‌تواند ظرفیت‌های طرفین را به نمایش بگذارد.»