مذاکرات جدی ارمنستان و اتحادیه اروپا برای لغو ویزا

ایرآرمنیا – مذاکرات ارمنستان و اتحادیه اروپا برای لغو ویزای شهروندان این کشور که از چند سال گذشته شروع شده، هفته گذشته ادامه پیدا کرد. ظهراب مناتساکانیان، وزیر امور خارجه ارمنستان در حاشیه ملاقات با کمیسیون پارلمانی اتحادیه اروپا که با هدف گسترش همکاری‌های دوجانبه صورت می‌گیرد، تاکید کرد که این یکی از اولویت‌های دولت ارمنستان محسوب می‌شود.

مناتساکانیان گفت: «این یکی از مباحث اصلی است که در دستور کار این جلسات قرار دارد. این برنامه از طرف اتحادیه اروپا (اعضای کمیسیون و کشورهای عضو) پیش برده می‌شود. تلاش ما این است که گفتگو با اعضای این اتحادیه برای ارزیابی حرفه‌ای پتانسیل و فرصت‌های ایجاد شده در ارمنستان را تضمین کنیم تا گفتگو برای حذف ویزا به طور جدی شروع شود.»

اولین بار ارمنستان و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۱ سند همکاری امضا کردند که قرار بود به افزایش سفر بین شهروندان اتحادیه اروپا و ارمنستان، مدیریت بهتر جریان مهاجرت و بالاخره جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی کمک کند. همچنین در سال ۲۰۱۴ طرفین به توافق رسیدند تا مراحل صدور ویزا آسانتر شود.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان و فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی در اسفند ماه ملاقاتی داشتند که یکی از مهمترین مباحث آن موضوع حذف ویزا بود.

مهمترین شروط اتحادیه اروپا برای حذف ویزا، اصلاحات در سیستم قضایی و مباحث حقوق بشری در ارمنستان است که از مدتی پیش آغاز شده. همچنین ارمنستان متعهد شده موضوع اقامت غیرقانونی شهروندانش در این اتحادیه را برطرف کند.

افزایش کمک اتحادیه اروپا به ارمنستان

اتحادیه اروپا برای تسریع روند اصلاحات در ارمنستان در سال‌های اخیر به دولت ارمنستان کمک مالی کرده است. مناتساکانیان خبر داد که این کمک‌ها در سال ۲۰۱۹ بیشتر خواهد شد: «کمک اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ به ۴۰ میلیون یورو افزایش خواهد داشت. یک بودجه کمکی ۲۵ میلیون یورویی هم در نظر گرفته شده است.»

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴ حدود ۱۲۰ میلیون یورو به ارمنستان کمک کرده است. این بودجه جهت کمک به توسعه اقتصادی ارمنستان، نوآوری، تحکیم قانون‌مداری و گسترش تجارت‌های محیط زیستی بوده است. اتحادیه اروپا در اجرای انتخابات، گسترش روابط خارجی، زیرساخت‌های حمل و نقل و همچنین برنامه‌های مصرف بهینه انرژی هم کمک‌هایی به ارمنستان داشته است. کمک‌های جدید قرار است در مسیر اصلاح ساختار قضایی و سیستم آموزشی باشد.