خاچانف در رویای موفقیت دوباره در پاریس

ایرآرمنیا – کارن خاچانف، تنیسور ارمنی‌تبار روس در دور اول اوپن فرانسه کار سختی نداشت و سدریک مارسل استب آلمانی را در سه ست با نتایج ۱-۶، ۱-۶ و ۴-۶ در یک ساعت و ۳۷ دقیقه شکست داد. تنیسور ۲۳ ساله کنترل کاملی بر بازی داشت و در دو ست اول ۵ بار سرویس‌های استب را برک کرد. او در دور دوم با گرگوار بارر فرانسوی روبرو می‌شود.

خاچانف به عنوان بخت (سید) دهم وارد این گرنداسلم شده، ولی شکست‌های اخیرش تردیدهایی برای موفقیت او روی خاک رس پاریس بوجود آورده است. این تنیسور ۲۳ ساله شش ماه پیش موفق شد با شکست دادن جوکوویچ در فینال مسترز پاریس قهرمان این تورنمنت معتبر شود، ولی بعد از آن نتایج ضعیفی گرفت و در برابر ۱۰ برد ۱۲ شکست به نامش ثبت شد.

استب آلمانی شروع آسانی برای خاچانف بود و بارر فرانسوی هم بعید است در دور دوم او را به دردسر بیاندازد. کار سخت خاچانف از دور سوم خواهد بود که به احتمال زیاد با لوکا پوی فرانسوی بازی خواهد کرد.

البته شکست‌های اخیر نمی‌تواند پتانسیل بالای او را زیر سوال ببرد و او با شایستگی توانسته خودش را به رده یازدهم برترین تنیسورهای جهان برساند. خاچانف ماه گذشته در مونت‌کارلو درباره افت اخیرش گفت: «دنبال بهانه نیستم، ولی راکتم را به تازگی تغییر داده بودم. این انتخاب آسانی نبود، چون من بهترین فصلم را پشت سر گذاشته بودم و مهمترین قهرمانی عمرم را تجربه کردم. شاید این انتخاب خوبی نبود و از مسابقات ایندیانا ولز به راکت قبلی برگشتم.»

خاچانف سال گذشته در اوپن فرانسه تا یک هشتم نهایی پیش رفت و امیدوار است امسال هم این موفقیت را تکرار کند، هرچند قامت بزرگش (قد ۱۹۸ سانتی‌متر و وزن ۸۸ کیلوگرم) برای زمین‌های سریع مناسب‌تر است. با این حال خاچانف در مصاحبه ماه گذشته‌اش گفت: «گرنداسلم مورد علاقه من رولان‌گاروس است. من بازی روی خاک رس را دوست دارم. شما زمان بیشتری برای آماده کردن ضربات‌تان دارید. اینجا زمان واکنش شما بیشتر از زمین‌های سریع است.»

خاچانف، مدیون دایی‌اش

خاچانف در مسکو از والدینی که پزشک هستند به دنیا آمد و خیلی زود وارد ورزش شد: «من ورزش‌های جمعی زیادی را تجربه کردم، ولی ترجیح دادم تمام مسئولیت با خودم باشد.»

آلکساندر زاوونتس، دایی میلیونرش نقش زیادی در پیشرفت این تنسور داشت و از روابطش برای شرکت خاچانف در تورنمنت‌های مختلف تنیس در روسیه استفاده کرد. کارن در این باره گفت: «او می‌خواست که من پیشرفت کنم و قبل از سرمایه‌گذاری روی من مطمئن شود که می‌توانم نتیجه بگیرم. او به من خیلی کمک کرد، چون تنیس ورزش پرهزینه‌ای است و تا سال ۲۰۱۶ همراه من بود.»

دایی‌اش او را به ودران مارتیچ، مربی سابق گوران ایوانیسویچ وصل کرد. خاچانف به همین خاطر از ۱۵ سالگی به کرواسی رفت و بعد از آن به بارسلون سفر کرد تا با گالو بلانکو همکاری کند. کارن در سال ۲۰۱۷ همکاری جدیدی با مارتیچ شروع کرد. این همکاری نتیجه داد و حالا او  را با مارات سافین، تنیسور سابق مشهور روس مقایسه می‌کنند. خاچانف در این باره گفت: «این برایم یک افتخار است، ولی ما از نظر تکنیکی خیلی شبیه نیستم.» تنیسور جوان روس اضافه کرد که الگویش خوان مارتین دل‌پوتروی آرژانتینی است.