دعوت از شرکت‌های چینی به سرمایه‌گذاری در ارمنستان

ایرآرمنیا – سفر نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان به پکن و سفر «وانگ یی»، وزیر امور خارجه پکن به ایروان، نشانه‌های گسترش روابط و نویدبخش همکاری نزدیک دو کشور در بخش‌های مختلف است. سفر هفته گذشته وانگ یی به ایروان نه تنها در رسانه‌های ارمنستان که در رسانه‌های چین هم بازتاب زیادی داشت. داغ‌ترین خبری که از این سفر به بیرون منتشر شد، لغو ویزای مسافرتی برای شهروندان دو کشور بود، ولی در این سفر مذاکرات موثری درباره همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک هم انجام شد.

آرمن سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان از شرکت هواوی، غول چینی دعوت کرد که در پروژه‌های عمرانی و «های تک» (فناوری‌های پیشرفته) ارمنستان مشارکت کند.

سرکیسیان معتقد است که پروژه «راه ابریشم جدید چین» می‌تواند دنیا را متحول کند و ارمنستان آماده است که در آن مشارکت داشته باشد. او اضافه کرد که به گسترش همکاری‌های بین دو کشور اطمینان دارد.

او در حاشیه ملاقات با وانگ یی گفت: «دوستی بین دو کشور همزمان با شروع روابط دیپلماتیک در سال ۱۹۹۲ شروع نشده. دو ملت سابقه قرن‌ها همکاری دارند.»

وانگ یی هم گفت: «جاده ابریشم قرن‌ها پیش دو ملت را متحد کرد. ملت ایران و چین برخورد محترمانه‌ای با یکدیگر داشتند و روابط دوجانبه ما توسعه پایداری داشته.» وانگ اضافه کرد که او به تشویق شرکت‌های چینی برای سرمایه‌گذاری در ارمنستان ادامه خواهد داد.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان هم ملاقات جداگانه‌ای با وانگ یی داشت و تاکید کرد که از سرمایه‌گذاری چین در زیر‌ساخت‌ها و های ‌تک با حفظ منافع دوجانبه استقبال می‌کند. دو کشور قرار است در زمینه امنیت، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی هم همکاری کنند.