کنایه سندرز: ترامپ یک “دانشمند ژرف‌اندیش” است!

برنی سندرز از دونالد ترامپ به دلیل اینکه زمانی گفته بود صدای توربین‌های بادی موجب بروز سرطان می‌شود، انتقاد کرد و به تمسخر او را یک “دانشمند ژرف‌اندیش” نامید.

برنی سندرز، سناتور آمریکایی و یکی از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ گفت: «همانطور که مطمئنم همه می‌دانید، من و ترامپ اختلاف عقیده‌هایی با هم داریم اما احتمالاً بزرگ‌ترین اختلاف ما این است که ترامپ اصرار دارد تغییرات اقلیمی یک شوخی است. ترامپ اضافه‌کاری می‌کند تا مطمئن شود که ما کربن دی‌اکسید بیشتری در زمین باقی می‌گذاریم.»

او با اشاره به اظهارات گذشته دونالد ترامپ درباره اینکه صدای توربین‌های بادی باعث بروز سرطان می‌شود، اضافه کرد: «او همچنین یک دانشمند ژرف‌اندیش است که سال‌ها در این حوزه تحقیقات انجام داده و به طرز منحصر به فردی به این نتایج رسیده است.»

رئیس‌جمهوری آمریکا اوایل ماه آوریل طی سخنرانی‌اش در مراسم شام بهاری سالانه کمیته کنگره ملی جمهوری‌خواه ادعا کرد که صدای توربین‌های بادی موجب بروز سرطان می‌شود. ترامپ گفته بود: «اگر در نزدیکی خانه‌تان یک توربین بادی داشته باشید، به شما تبریک می‌گویم، از ارزش خانه‌تان ۷۵ درصد کم می‌شود. همچنین می‌گویند که صدای آن موجب سرطان می‌شود.»

هیچ مدرکی برای اثبات ادعای ترامپ درباره توربین‌های بادی و بروز سرطان وجود ندارد. هر دو سناتور جمهوری‌خواه ایالت آیووا به خاطر این اظهارات از ترامپ انتقاد کردند و چاک گریسلی، یکی از این سناتورهای جمهوری‌خواه گفته‌های ترامپ درباره انرژی باد را “ابلهانه” دانست.

جانی ارنست، دیگر سناتور جمهوری‌خواه ایالت آیووا نیز به کنایه گفت: «اینجا در واشنگتن و در نزدیکی دفتر کار من کلیسایی است که صدای ناقوسش در دفترم شنیده می‌شود. می‌دانم که صدا موجب نمی‌شود که دچار سرطان شوم. در غیر این صورت مطمئناً به سرطان ناقوس کلیسا دچار می‌شدم.»