نشانه‌های نویدبخش پس از تست واکسن کرونای شرکت مدرنا

ایران‌ آرمنیا – شرکت مدرنا خبر داد که به نظر می‌رسد اولین واکسن کرونا که روی انسان‌ها تست شده بی‌خطر است و توانسته بدن را در برابر این ویروس ایمن کند. این یافته‌ها نتیجه تست روی هشت فرد سالم است که دو دوز از این واکسن را از ماه مارس دریافت کرده‌اند.

بدن این داوطلبان پادتن‌هایی تولید کرده که در آزمایشگاه روی سلول‌های انسان آزمایش شده و توانسته تکثیر ویروس را متوقف کند؛ همان چیزی که از یک واکسن موثر انتظار می‌رود. سطح پادتن‌های تولید شده که توانستند جلوی تکثیر ویروس را بگیرند معادل پادتن موجود در بدن بیمارانی است که به این ویروس مبتلا شده و درمان شده‌اند.

شرکت کرونا گفته است که مراحل آزمایش این واکسن را تسریع کرده و مرحله دوم آن قرار است با ۶۰۰ داوطلب جدید به زودی شروع شود. مرحله سوم آزمایش این واکسن از ماه جولای و با مشارکت هزاران داوطلب سالم خواهد بود. اداره دارو و غذای آمریکا به شرکت مدرنا اجازه داده مرحله دوم آزمایش این واکسن را تسریع کند.

دکتر زاکس، مامور ارشد دارویی شرکت مدرنا تاکید کرد اگر این آزمایش‌ها با موفقیت سپری شود، تولید انبوه این واکسن در پایان سال جاری یا شروع سال ۲۰۲۱ میسر خواهد بود و آنها تلاش خواهند کرد میلیون‌ها دوز از آن را تولید کنند.

هنوز درمانی برای ویروس کرونا وجود ندارد و ده‌ها شرکت در آمریکا، اروپا و چین رقابت سختی برای تولید این واکسن از مسیرهای مختلف دارند. تعدادی از آنها روش مشابهی با شرکت مدرنا به کار گرفته‌اند که شامل استفاده از بخشی از ویروس است.

شرکت مدرنا گفت تست‌های مضاعف روی موش‌هایی که واکسینه شده و بعدا در معرض ویروس قرار گرفتند نشان می‌دهد که این واکسن اجازه نداده ریه‌های آنها درگیر شود و سطح پادتن بدن آنها قابل مقایسه با انسان‌هایی بوده که این واکسن را دریافت کرده‌اند.

سه دوز مختلف از این واکسن یعنی ضعیف، متوسط و قوی تست شده است. نتایج مثبت اولیه مربوط به دزهای ضعیف و متوسط است. تنها عوارض منفی این دزها سرخ شدن و درد در محل تزریق واکسن روی بازوی آنهاست. در تست دز قوی این واکسن سه بیمار تب، درد عضلانی و سردرد داشتند، ولی این نشانه‌ها پس از یک روز از بین رفت. دوز قوی این واکسن از مراحل بعدی آزمایش‌ها حذف شده است و این شرکت بر این باور است که دوز ضعیف نتایج بهتری داشته است.

شرکت بیوتکنولوژیک مدرنا در ایالت ماساچوست آمریکا واقع است و نوبار آفیان، پزشک و سرمایه‌دار ارمنی‌تبار یکی از موسسان آن محسوب می‌شود. سهام شرکت مدرنا پس از اعلام نتایج مثبت واکسن ۲۳ درصد رشد داشته است.

منبع: نیویورک تایمز