شرکت مدرنا تخت‌گاز به سوی تولید واکسن کرونا می‌رود

ایران آرمنیا – این روزها رقابت بی‌سابقه‌ای برای پیدا کردن واکسن مناسب برای ویروس کرونای جدید در جریان است. این بزرگترین چالشی است که پیش روی شرکت‌های داروسازی قرار گرفته، چرا که مقامات سازمان‌های بهداشتی و رهبران سیاسی معتقدند که راه افتادن چرخه اقتصاد جهان و بازگشت مردم به زندگی عادی به پیدا شدن واکسن یا درمان موثر این ویروس بستگی دارد.

در کشور آمریکا جدی‌ترین پروژه تولید واکسن کرونا به «مدرنا» تعلق دارد؛ شرکتی که یکی از موسسان آن، نوبار آفیان ارمنی‌تبار است و در ایالت ماساچوست واقع شده. این یکی از هشت پروژه برای کشف این واکسن است که سازمان بهداشت جهانی به طور جدی زیر نظر گرفته. همچنین دولت آمریکا بودجه‌ای ۵۰۰ میلیون دلاری به این پروژه اختصاص داده است.

اداره دارو و غذای آمریکا به تازگی اجازه داد که آزمایش‌های شرکت مدرنا وارد مرحله دوم شود. مرحله اول تست واکسن این شرکت (mRNA-1273) از ۱۶ مارس در سیاتل شروع و روی تعدادی از داوطلبان آزمایش شد. پس از تایید این آزمایشات از سوی اداره دارو و غذا، شرکت مدرنا اعلام کرد که مرحله دوم را به زودی آغاز می‌کند.

در مرحله دوم قرار است این واکسن روی صدها داوطلب انجام شود و واکنش سیستم ایمنی بدن آنها به این واکسن بررسی خواهد شد. مهمتر از همه باید مشخص شود که آیا این واکسن می‌تواند بدن را در برابر این ویروس مقاوم کند؟ بررسی بی‌خطر بودن و عوارض احتمالی این واکسن هم مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

مدرنا خبر داد که به درخواست اداره غذا و داروی آمریکا مرحله دوم تست این واکسن «تسریع» خواهد شد. «تسریع» یک پروژه تحقیقاتی دارویی به معنی تسهیل فرآیند بررسی آن است که با توجه به نیاز درمانی فوری در نظر گرفته می‌شود و بر اساس آن شرکت سازنده و اداره دارو و غذا ارتباط مستمری خواهند داشت.

شرکت مدرنا اعلام کرد که در حال نهایی کردن پروتکل مرحله سوم تست این واکسن است که اوایل تابستان شروع خواهد شد. در این مرحله واکسن روی جمع بزرگتری از افراد تست می‌شود تا عملکرد، اثرگذاری و عوارض جانبی احتمالی‌اش بررسی شود. تعداد داوطلبان برای این مرحله می‌تواند به دهها هزار نفر برسد. با این حال مدرنا از اعلام زمان تولید نهایی این واکسن خودداری کرده است.

معمولا ساخت یک واکسن چند سال طول می‌کشد، ولی با توجه به جهان‌گیری ویروس کرونا و خطراتش شرکت‌های داروسازی به دنبال کوتاهترین مسیر برای رسیدن به واکسن هستند. سرعت شرکت مدرنا در مسیر رسیدن به این واکسن بر اساس تکنولوژی جدیدی است که به سلول‌ها دستور می‌دهد پروتئین‌های ویژه‌ای بسازند. در این روش ساخت واکسن سریعتر و کم‌خطرتر است.